Herbář
Heřmánek pravý
Heřmánkový čaj nepijte dlouhodobě, ale jen při potížích. Může působit podobně jako antibiotikum a může po dlouhodobějším užívání zlikvidovat střevní mikroflóru. Pomáhá při nadýmání, průjmu, vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů. Působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Jestli nemáte den a jste rozmrzelý, tak si udělejte čaj z heřmánku. Bude vám hned líp :)
JMELÍ BÍLÉ
Jmelí brzdí dělení buněk, a proto pomáhá třeba při rakovině - hlavně tedy žaludku, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Reguluje krevní tlak, předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá také při onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti.
Kontryhel obecný
Kontryhel je léčivý na ženské pohlavní orgány. Používá se při poruchách menstruačního cyklu, při nepravidelné bolestivé menstruaci, v období přechodu, při gynekologických zánětech, poševním výtoku, při cystách, myomech, endometrióze, pokleslé děloze, výhřezu dělohy, při problémech s početím dítěte, udržením plodu, samovolných potratech. Vyrovnává hormonální rovnováhu u žen. Pití čaje je vhodné i při tříselné kýle, chudokrevnosti, epilepsii, nespavosti. Kontryhel čistí krev, odvádí vodu z těla a posiluje srdce. Kontryhelový čaj pomáhá i při zažívacích obtížích, zmírňuje bolesti žaludku i křeče spojené s trávením zvláště u diabetiků, léčí průjem. Bylinka zlepšuje a zvyšuje chuť k jídlu. Léčí bolesti v krku.
Kopřiva žahavka
Kopřiva je silná bylina a není vhodná k dlouhodobému užívání. Užívejte jí maximálně 14 dní. Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Kopřiva výborně čistí krev a pomáhá s krvetvorbou. Je super třeba přu jarní očistě. Nás tip - ráno na lačno šálek kopřivového čaje a během dne ještě další dva dny. To celé po dobu 5 dní. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest.
Lípa srdčitá
Lípa pomáhá při zklidnění, úzkosti, hysterii a panice. Čaj z lipového květu je vyhlášený a známý lék proti chřipce a s ní souvisejícími onemocněními. Jeho hlavní léčebnou vlastností je schopnost snižovat horečku. Má i skvělé odhleňující účinky, proto se přidává lipový květ do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Ředí krev, tím preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu myokardu a mrtvici.
Meduňka lékařská
Čaj z meduňky je vhodný k celkovému uklidnění organismu, ke zklidnění nervové soustavy a psychiky, léčí všechny orgány těla postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje
bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle, dávivý kašel, křeče žaludku a zaražené větry. Pomáhá při nevolnostech a zvracení v těhotenství. Používá se při bolestech hlavy, migréně. Při neklidu, nespavosti a stresu.
Měsíček lékařský
Měsíček je vhodný při detoxikaci těla, čistí krev. Používá se při zánětu kostní dřeně. Je skvělým léčivem při žlučníkových a jaterních problémech. Při žloutence, hepatitidě, nedostatečné funkci jater. Při kožních obtížích, ekzémech, lupénce, bércovém vředu, křečových žilách. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů, dvanácterníkových vředů. Používá se při bakteriálních i virových onemocněních, otravách krve. Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou, bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, při gynekologických zánětech, zánětech močového měchýře a močových cest.
Pampeliška lékařská
Čaj z kořene pampelišky pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. V knihách o léčivých účincích bylinek se píše, že ženy používají nálev z kořene pampelišky jako zkrášlující prostředek. Stačí s s nálevem mýt obličej. Možná nám to pomůže ušetřit peníze za make-up :)
Pelyněk pravý
Ulevuje od melancholie. A protože je to velmi hořká bylina, tak ji předurčuje k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pomáhá proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Bylinu doporučujeme užívat jen při potížích. Denní dávka by neměla překročit 3g denně. Na šálek doporučujeme maximálně 1g pelyňku.
Přeslička rolní
V určitém věku se doporučuje pít čaj z přesličky a ztratí se revmatismus, dna a nervové bolesti. Přeslička je jedním z nejlepších prostředků na plíce při zánětu průdušek (chronické bronchitidě) i při plicní tuberkulóze. Delší užívání přesličky dle biologa Richarda Willforta zastaví růst zhoubných tumorů (nádorů), dokonce i zmizí. Tímtéž způsobem se bojuje i proti polypům ve střevech a v konečníku.
Svízel siřišťový
Svízelový čaj čistí ledviny, játra, slinivku a slezinu od chorobných látek. Pomáhá také se zadržováním vody v těle. Lidové léčitelství svízel doporučuje také při epilepsii, hysterií a nervových onemocněních.
Šalvěj lékařská
Čaj ze šalvěje přispívá k posílení celého těla, čistí krev, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. Užívá se při křečích, onemocněních míchy, při onemocnění žláz, při třesu končetin. Čaj velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání. Šalvěj odvádí hleny z dýchacích orgánů a žaludku. Povzbuzuje chuť k jídlu, vhodný u anorexie. Odstraňuje problémy ve střevech a průjem. Snižuje produkci mateřského mléka.
Třezalka tečkovaná
Čaj z třezalky je výborný při nervových obtížích všeho druhu, deprese, nespavost, neuróza a další. Podporuje vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti menstruačního cyklu.
Čekanka obecná
Čaj z čekanky čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Je lehce močopudná a mírně projímá. Vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.
Řebříček obecný
Čaj z řebříčku je velmi účinný při ženských, gynekologických problémech. Při nepravidelné menstruaci, menstruačních bolestech, křečích. Vhodný při přechodu – klimakteriu u žen, při klimakterických potížích – návaly horkosti, pocení, duševní neklid. Užívání čaje je talé vhodné při zánětech nervů rukou i nohou, při návalech krve do hlavy a bolestech hlavy, migréně, při bolesti očí, slzení očí, krvácení z nosu, při závratích, nevolnostech a pocitech na zvracení, pálení žáhy, nadýmání, nechutenství, záněty v trávicím traktu, podpora trávení a tvorby žaludečních šťáv, při krvácení žaludku, při refluxní chorobě žaludku, při zácpě, při nemocích a poruchách jater, ledvin. Vhodný při nachlazení.
Růže šípková
Čaj z šípku je močopudný, pomáhá při zánětech močových cest, zánětech ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek.
Na závěr bychom chtěly říci, že bylinky mají nejsilnější účinky, když jsou čerstvé. Takže pokud máte chuť a víte kam na ně - tak do toho. Bylinky také nenahrazují lékařkou léčbu. Mohou ji podpořit. Nicméně mi v sílu bylinek opravdu věříme a samy jsme si s nimi pomohly od pár nepříjemných zdravotních problémů.
Informace o účincích bylinek máme z vlastní zkušenosti, z herbářů a dalších knih a také od Verunky Jurové, která bylinkám opravdu rozumí. Děkujeme!