Eleuterokok (Sibiřský ženšen)
Pilotní studie naznačují, že by eleuterokok mohl zlepšit paměťové funkce a náladu u lidí ve středním věku. Nejen kvůli tomu se popisuje, že eleuterokok přináší dobrou náladu a úlevu. V další studii nejspíše pomohla kombinace eleuterokoku s rhodiolou a schizandrou ve zlepšení pozornosti, psychické rychlosti a přesnosti u žen podstupujících psychický stres. Mnohé státní zdravotnické agentury přiznaly eleuterokoku relaxační účinek na psychiku.
Gotu kola
V některých léčebných směrech využívá k léčbě únavy, stresu, úzkosti, deprese, psychiatrických onemocnění, dále např. Alzheimerovy choroby, ke zlepšení paměti, mentálního výkonu a k podpoře logického uvažování. Další lidoví léčitelé doporučují gotu kola při epilepsiích, senilitě a předčasném stárnutí organismu. Zdá se také, že přímo posiluje činnost nadledvinek, tím napomáhá při boji a toleranci stresu a depresí, navyšuje libido, oddaluje a snižuje riziko zhroucení a zlepšuje reflexy.
Rozchodnice
Pozitivně ovlivňuje náladu a stav vědomí. Studie potvrdila příznivý efekt na snížení depresí, zlepšení fyzického a psychického stavu a na snížení únavy po čtyřtýdenním opakovaném užívání rozchodnice. Příznivý kosmetický vliv se pozoroval u klinické studie, kdy se potvrdil vliv na pevnost a pružnost pokožky. Adaptogenní účinek rozchodnice konkuruje samotnému ženšenu, přestože neobsahuje kofein. Zlepšuje paměť a zvyšuje bdělost zvýšením hladiny dopaminu, zvyšuje imunitní reakce organismu a koriguje hladiny plasmatického cukru.
Ginkgo Biloba
Největší využití nachází list jinanu ve sféře léčebné. Obsahové látky jsou totiž schopné rozšiřovat cévy v mozku a předcházet tak náhlým mozkovým příhodám, dále infarktu myokardu a působí proti neurodegenerativním procesům v mozku spojených se stářím nebo se ztrátou kognitivních funkcí projevující se jako např. zmatenost, potíže s pamětí, malátnost, bolest hlavy, únava, depresivní nálada a špatná koncentrace.
Tulsi (Bazalka posvátná)
Užívá se k podpoře chuti k jídlu a při gastrointestinálních potížích. Bazalka má výrazné antioxidační účinky, jejichž prostřednictvím stimuluje imunitu, zmírňuje stres, zvyšuje fyzickou sílu a obranyschopnost. Bazalku lze užívat v nápoji s medem na podporu jasné mysli. Chrání před zářením (slunce, ozařování, televize, počítače). Celkově se v ájurvédě hodnotí jako bylina první a poslední volby.
Šalvěj
Další výzkumná sestava na Univerzitě v Bristolu došla k závěru, že by obsahové látky šalvěje mohly v koncentrovaném extraktu pomáhat posílit kognitivní vlastnosti zvláště u zdravých lidí. Tento a další stimulační efekt byl porovnáván s kofeinovým extraktem získávaným z čaje nebo kávy a došlo se k závěru, že obě porovnávací skupiny sdílejí podobný účinek.
Ibišek
Přispívá k celkovému osvěžení těla.